Jaki sweter męski wybrać na jesień?

Jesień wymusza na nas zmianę ubioru na nieco grubsze. Sięgamy wtedy po cieplejsze bluzy, spodnie i kurtki. Często niedocenianym przez mężczyzn elementem garderoby jest sweter. A przecież odpowiednio dobrany podkreśli każdą stylizację i zapewni komfortowe ciepło.

Dlaczego warto wybrać sweter męski na jesień?

Sweter to prawdziwie uniwersalna część garderoby. Pasuje do wielu stylizacji i wbrew pozorom okazji. Można wybrać go zarówno do luźniejszych, codziennych stylizacji. Swetry męskie doskonale sprawdzą się również jako element ubioru do biura czy na eleganckie wyjście. Trzeba jednak pamiętać o wyborze swetra w odpowiednim kolorze, o stosownym kroju i wzorze. Na rynku można znaleźć wiele modeli swetrów męskich od popularnych rozpinanych kardiganów, po klasyczne swetry w dekoltem w serek. Te dwa rodzaje swetrów sprawdzają się na co dzień i do eleganckich strojów. Można pod nimi nosić koszulę z krawatem. Najlepiej wtedy wybrać swetry gładkie w neutralnych kolorach. Grubsze swetry ozdobione wyrazistymi wzorami sprawdza się w codziennych stylizacjach. Doskonale pasują do spodni jeansowych.

Z jakich materiałów najlepiej wybrać sweter na jesień?

Swetry produkowane są zarówno z naturalnych, jak i syntetycznych włókien. Najczęściej można spotkać swetry wełniane, bawełniane, wizkozowe oraz akrylowe. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości:

  • wełna – jest włóknem naturalnym pochodzenia zwierzęcego. Ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, jednocześnie charakteryzuje się dużą chłonnością wilgoci, przez co zapobiega nadmiernemu poceniu się. Najpopularniejsza jest wełna owcza. Często stosuje się do niej dodatek miękkich włókien angory, moheru lub kaszmiru). Dzięki temu sweter mniej „gryzie” i jest przyjemniejszy w dotyku. Niekiedy dodaje się również włókna roślinne lub syntetyczne. Wówczas sweter jest nieco tańszy niż taki sam wykonany wyłącznie z wełny;
  • bawełna – swetry wykonane z tego włókna zapewniają taki sam komfort cieplny jak swetry wełniane, jednak są bardziej odporne na mechacenie. Są wygodne i przyjemne w dotyku;
  • wiskoza – jest pozyskiwana w procesie obróbki chemicznej celulozy. Posiada właściwości podobne do bawełny. Jako jej największą zaletę podaje się wysoką odporność na utratę koloru. Jest to włókno elastyczne doskonale chłonące wodę;
  • akryl – włókno syntetyczne,  które bardzo często nazywane jest pseudowełną. Jest miękki w dotyku, dobrze chroni przed chłodem i jest o wiele tańszy od naturalnej wełny. Swetry wykonane z akrylu bardzo szybko się mechacą i przecierają tracąc swój kształt. Akryl ma też niższy poziom pochłaniania wilgoci niż swetry z wełny. Może się też elektryzować.

Jaki sweter męski wybrać do pracy?

W pracy, zamiast marynarki sprawdzi się najlepiej kardigan, czyli długi rozpinany sweter. Jeżeli ma zastąpić marynarkę musi mieć odpowiedni kolor oraz splot. Najlepiej, aby krój swetra przypominał w dużym stopniu marynarkę. Odpowiednio dobrany sweter pomoże także wyeksponować koszulę oraz krawat. Najlepiej zdecydować się na sweter wykonany z wełny z dodatkiem kaszmiru. Ponadczasowym zestawieniem będzie zawsze ciemny sweter (w kolorze granatu czy butelkowej zieleni) z koszulą w jaśniejszej tonacji tego koloru i ciemniejszym krawatem.