Portfel czy portmonetka?

Bardzo często, szczególnie kobiety, używają zamiennie słów portfel i portmonetka. Słowniki synonimów także podają te dwa wyrazy jako bliskoznaczne. Ogólnie rzecz biorąc oba przedmioty, służą do przechowywania pieniędzy, jednakże nie powinno się stawiać między nimi znaku równości. Przekonajcie się dlaczego!

Portmonetki dla pań, a portfele dla panów – jak wybrać swój idealny portfel?

Wiele osób jest przekonanych, że portmonetka to słowo na określenie portfela przeznaczonego dla kobiet. W tym rozumieniu zakłada się, że panie trzymają pieniądze w portmonetkach, a panowie w portfelach. Portmonetka występuje tutaj zatem jako żeńska forma słowa portfel. Nie jest to prawda, ponieważ zarówno portfele, jak i portmonetki mają swoje damskie i męskie odpowiedniki. Zatem to nie kryterium właściciela określa, że coś jest portfelem lub portmonetka.

Jakie są różnice pomiędzy portfelem a portmonetką?

Przede wszystkim funkcją. Portfele służą przede wszystkim do przechowywania banknotów, a portmonetki monet. Błędne kojarzenie więc portmonetek z kobietami, wzięło się najprawdopodobniej z tego, że to właśnie panie najczęściej mają potrzebę gromadzenia bilonu w jednym miejscu, podczas gdy panowie zwykle upychają monety po kieszeniach. Dodatkową cechą portfela jest to, że posiada specjalnie wydzielone przegrody przeznaczone do włożenia dokumentów osobistych, dowodu rejestracyjnego samochodu, a także kart płatniczych i lojalnościowych. Często także portfele posiadają przezroczyste przegródki, w które można włożyć fotografie najbliższych.

Portmonetka damska
Portmonetka damska (źródło: www.sklep.wittchen.com)

Jak przygotować się do zakupu?

Portfele i portmonetki różnią się od siebie wyglądem i kształtem. Portmonetki zazwyczaj przypominają sakiewki, woreczki, małe torebeczki. Ich główną cechą jest dużo miejsca – tak aby można było schować, jak najwięcej monet, a także dobre zapięcie – w celu zabezpieczenia bilonu przed wysypaniem się. Portmonetki najczęściej zamykane są na metalowy bigiel lub zwykły zamek błyskawiczny. Z racji swojej pojemności, portmonetki mogą pełnić także rolę małych kosmetyczek do noszenia w torebce. Portfele natomiast mają prostokątny kształt. Są tak jakby składne na raz lub dwa razy – otwierając portfel, po prostu go rozkładamy. Czasami posiadają dodatkowe zapięcie, najczęściej w postaci zatrzasku. Wnętrze portfela składa się z wielu przegródek, które są zróżnicowane pod względem wielkości.

Dlaczego mylimy portmonetki z portfelami?

Skoro między portfelem a portmonetką występują tak jasne różnice, dlaczego mamy takie problemy z ich odróżnieniem? Powodem tego może być fakt, że obecnie wiele modeli portfeli łączy ze sobą funkcje tradycyjnego portfela i portmonetki. Takie portfele składają się z dwóch części – pierwsza posiada przegrody na banknoty, karty i dokumenty, a druga zamykana na suwak, zatrzask, rzep albo bigiel zapewne bezpieczne miejsce na monety. Jednak przewidziane w portfelu miejsce na bilon nie pomieści tylu monet, co klasyczna portmonetka.