Czym jest galanteria skórzana?

Galanteria skórzana zazwyczaj kojarzy nam się z elegancją i solidnością. Swoją modną i wciąż popularną stronę zawdzięcza skórze – materiałowi, który cechuje się nie tylko praktycznością, ale i trwałością. Różnorodne produkty trafiają w gusta nie tylko pań ceniących sobie szykowne ozdoby, ale także panów, którzy z chęcią sięgają po solidne dodatki.

Rodzaje galanterii skórzanej

Galanteria skórzana to obecnie wiele różnych produktów, wśród których znajdują się zarówno mniejsze, jak i większe dodatki. Sklepy z galanterią oferują nie tylko skórzane torebki i aktówki, ale także walizki czy odzież skórzaną. Wśród popularnych dodatków znajdują się także portfele, paski do spodni, rękawiczki czy kosmetyczki.

Zalety galanterii skórzanej

Główną zaletą produktów wykonywanych ze skóry jest ich trwałość. Skóra naturalna jest w stanie przetrwać nawet lata. Dodatkowo przetarcia, które z czasem tworzą się na galanterii ze skóry sprawiają, że nabiera niepowtarzalnego charakteru. Jest to również materiał elastyczny i odporny na zarysowania. Skóra dobrej jakości potrafi wytrzymać duże obciążenia. Wyroby skórzane są nie tylko wytrzymałe, ale i gustowne. Są w stanie dopełnić stylizacje i nadać jej wręcz luksusowego wyglądu.

Skóra licowa

Ze względu na sposób wyprawienia, jest określana skórką gładką. Pokrycie powierzchni skóry licowej woskiem lub podobną substancją nadaje jej odpowiednią strukturę i właściwości. Dzięki określonym zabiegom staje się on bardziej odporna na brud i wilgoć. Najpopularniejsza galanteria skórzana tego typu wykonywana jest ze skóry bydlęcej, jednak korzysta się również ze skór cielęcych lub jagnięcych.

Skóra lakierowana

Galanteria skórzana wykonana ze skóry lakierowanej to zazwyczaj damskie obuwie, torebki i portfele. Wyroby charakteryzują się niezwykle gładką powierzchnią oraz dużym połyskiem. Jest to wynik zastosowania specjalnych lakierów, które wykorzystuje się w ostatnim etapie produkcji wyrobów skórzanych. Produkty ze skóry lakierowanej są jednak podatne na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne, dlatego warto je odpowiednio pielęgnować.

Zamsz

Skóra zamszowa posiada włoskowatą strukturę. Wykonywana jest podczas obróbki odwrotnej części licowej. Jest delikatna i przyjemna w dotyku. Jej pielęgnacja może być jednak trochę bardziej skomplikowana ze względu na to, iż wymaga systematycznego szczotkowania.

Nubuk

Skóra nubukowa wyglądem jest zbliżona do skóry zamszowej. Wykonuje się ją jednak w odmienny sposób. Aby otrzymać delikatny meszek, skóra szlifowana jest w specjalny sposób. Nubuk posiada drobniejszą strukturę.  Jest też bardziej delikatny od zamszu. Aby pielęgnować wyroby z nubuku należy zaopatrzyć się w specjalne preparaty.

Skóra ekologiczna

Jednym z równie popularnych materiałów jest skóra ekologiczna. Nazywana jest inaczej ekoskórą lub skórą syntetyczną. Wykorzystywana jest zarówno do produkcji galanterii skórzanej, jak i w przemyśle meblowym czy samochodowym. Wyroby ze skóry ekologicznej są jednak mniej wytrzymałe niż wyroby ze skóry naturalnej.