Klejenie tworzyw sztucznych w przemyśle jest już rzeczą powszechną. Jednak co raz to nowe wymogi i wymagania klientów powoduje, że sama dziedzina klejenia jest ciągle udoskonalana i zmienia się z dnia na dzień. Dla wielu z nas tajemnicą nadal są rożne nazwy klejów. Warto je jednak rozróżnaić.
Klejenie plastiku
Klejenie plastiku, zwłaszcza trudnotopliwych to nie lada wyzwanie. Pierwsze metody polegały na zgrzewaniu części polietylenowych czy polipropylenowych. Jednak efektem takich pracy są mało estetyczne elementy, które należy poddać dalszej obróbce, szlifowaniu i polerowaniu oraz miejsce łączenia jest wyjątkowo mało odporne na uderzenie, ściskania i działania innych sił. Wykorzystanie nowoczesnych klejów na bazie poliolefin daje możliwości łączenia trudnotopliwych tworzyw sztucznych z zachowaniem ich właściwości. Miejsca łączenia są nadal elastyczne co przekłada się na odporność na uderzenia i ściskanie. Kleje na bazie poliolefin najczęściej są w postaci granulatu, który ulega roztopieniu i pod postacią ciekłą, lepką podawany jest w miejsce łączenia za pomocą aplikatora. Cały proces jest bardzo estetyczny. Połączone elementy nie muszą być poddawane kolejnej obróbce.
Poliolefiny – co to?
W zależności od dodatków w kleje poliolefinowe charakteryzują się wyższa wytrzymałością termiczną, ulepszoną charakterystyką przyczepności czy elastyczność w niskich temperaturach. W zależności od składu możemy wybrać klej o bardzo krótkim lub bardzo długim czasem płynięcia. Płynięcie to faza kleju, który jest jeszcze na tyle elastyczny, że daje się go formować i kształtować do elementów, które chcemy połączyć. Duża zaletą klejów na bazie poliolefin jest fakt, że powierzchnie łączone nie muszą być specjalnie przygotowywane jak w przypadku spawania czy lutowania. Elementy, które łączymy nie muszą być poddawane obróbce chemicznej: wytrawiania i odtłuszczania, a powierzchnia nie musi być idealnie gładka. Dodatkowa chropowatość jest nawet pożądana, pozwala na lepsze przyleganie kleju do powierzchni. Kleje na bazie poliolefin stosowane są w przemyśle opakowaniowym, przy produkcji materacy, jak również w przemyśle elementów betonowych. Ta możliwość łączenia nie tylko tworzyw sztucznych jest istotną przewagą nad innymi formami łączenia, która jest wykorzystywana w prawie każdej gałęzi przemysłu. Pozwala na zaoszczędzeniu czasu i pieniędzy co w biznesie na duże znaczenie. Spektrum możliwości, jakie dają kleje na bazie poliolefin jest ciągle powiększane i przyszłość łączenia różnych elementów należy do nich.