Kiedy można zakładać białe skarpetki?

Skarpetki to bardzo szczególny element ubioru. Potrafią one wzbudzać wiele kontrowersji i są tematem niejednej burzliwej dyskusji. Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących doboru skarpet do całego ubioru. Uzależnione jest to od rodzaju stylizacji (elegancka casualowa, letnia). Największy jednak dylemat mamy w przypadku, kiedy chcemy założyć białe skarpetki.

Zasady doboru skarpet

Podstawowe zasady doboru skarpet do stylizacji nakazują dobranie ich koloru do koloru spodni i butów. Dopasowanie ich kolorem do spodni, optycznie wydłuży nogi i cała sylwetkę. Ponadto można dopasować kolor skarpet do innego elementu stroju np. koszuli czy krawata. Ta zasada pozwala na większy wybór wariantów kolorystycznych. Jednak w tym przypadku skarpety powinny tworzyć spójna całość z innymi elementami ubrania. Stosując tę zasadę można by pomyśleć, że do białej koszuli z powodzeniem dobrać można białe skarpetki. Nic bardziej mylnego. Według znawców najgorszą krzywdę wyrządzamy sobie zakładając białe skarpetki do klasycznych czarnych butów i spodni.

Kiedy założyć białe skarpetki?

Oczywiście, że nie należy wyrzucać białych skarpetek. Trzeba się jednak przyzwyczaić do myśli, że w szufladzie ze skarpetkami, nie możemy mieć tylko takich. Na pewno nie nosi się ich do sandałów i mokasynów. Zgodnie ze wspomnianymi zasadami, białe skarpetki można nosić jedynie do białych spodni. W przypadku kobiet białe skarpetki również nie pasują do każdej stylizacji. Najbardziej polecane są dla młodych dziewcząt, do lekkich letnich sukienek lub spódnic w połączeniu z trampkami. Styliści zgodnie twierdzą, że  białe skarpety stworzono z myślą o sporcie i dlatego poleca się je nosić do sportowych butów i strojów.  Jednak ci sami znawcy dopuszczają ich założenie do bardziej eleganckich strojów. Należy jednak zastosować to rozwiązanie tylko, wówczas jeśli cała stylizacja jest spójna i biel skarpetek nie rzuca się zbytnio w oczy. Często zależy to również od obowiązującej mody. Od lat  powojennych białe skarpetki były znakiem szczególnym muzyków i artystów. Nikt nie wyśmiewa się przecież ze stylizacji Carego Granta,  Michela Jacksona czy współcześnie – Justina Timberlake’a.

Dlatego pamiętając o umiarze oraz zachowaniu dobrego smaku zakładajmy białe skarpetki. Na pewno zawsze sprawdzą się do stylizacji i butów sportowych. Natomiast odważniejsi z nas mogą spróbować poeksperymentować.