Z czego wykonane są walizki?

Jeśli często podróżujemy i zwykle mamy ogromną ilość rzeczy do zabrania przydatne mogą być walizki. Aby jednak wybrać odpowiednią z nich, najpierw warto porównać dostępne modele w sklepach i zastanowić się nad swoimi potrzebami. Z czego wykonane są walizki i jak kupić tą właściwą dla siebie?

Poliwęglan czy polipropylen? Jaką walizkę wybrać?

Jeśli poszukujemy swojej pierwszej walizki to warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana. Bagaż podręczny pod względem materiału i wykonania możemy podzielić na dwie kategorie: bagaż lekki i twardy. Zazwyczaj bagaże lekkie wykonywane są ze wzmocnionych materiałów, które zapewniają naszym rzeczom odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku bagaży twardych do produkcji wykorzystuje się zwykle tworzywa sztuczne takie jak: ABS, poliwęglan i polipropylen (spora lista dostępnych walizek). Pierwsza grupa tworzyw wykazuje bardzo wysokie właściwości ochronne, dzięki czemu nasz bagaż jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Jednak w stosunku do bagaży wykonanych z poliwęglanu, taki surowiec jest mniej wytrzymały. Polipropylen natomiast to tworzywo sztuczne z grupy polimerów, które wykorzystywane jest do produkcji bagażu twardego. Pod względem lekkości jest zdecydowanie lżejszy niż bagaż wykonany z poliwęglanu.

Wybieramy walizki
Wybieramy walizki 🙂

Walizka, która spełni wszystkie potrzeby – uniwersalność i praktyczność

Wybierając walizkę dla siebie warto zwrócić uwagę na ilość kółek. Jeśli decydujemy się na taki zakup, mamy pewność, że nasza walizka będzie bardzo wytrzymała i niezwykle wygodna podczas podróżowania. Dla osób, które podróżują pociągiem, najlepsze będą walizki poręczne składające się z dwóch kółek. Jednak taki wybór jest uzależniony od wagi bagażu. Im więcej bagażu, tym bardziej potrzebujemy wytrzymałej walizki. Przy większych bagażach najlepiej sprawdzają się walizki wyposażone w cztery kółka, które są bardziej praktyczne i uniwersalne.

Walizki z ABS – co warto wiedzieć?

Walizki z ABS to propozycja dla osób, którym zależy na wytrzymałości i które nie podróżują ze zbyt wieloma rzeczami. Są doskonałe, jeśli nasz bagaż mógłby być narażony na działanie czynników zewnętrznych lub wstrząsy mechaniczne. Ze względu na charakter takiej walizki oraz użyte materiały do produkcji takie jak polimer o wysokich właściwościach mechanicznych naprawdę warto zdecydować się na zakup walizki ABS.

Walizki z miękkich materiałów – Czy warto inwestować w lekki bagaż?

Walizki wykonane z tzw. miękkich materiałów to świetne rozwiązanie dla osób, które decydują się na krótkie podróże od czasu do czasu i nie zabierają ze sobą zbyt dużej ilości rzeczy. Potocznie określane są mianem walizek materiałowych, ponieważ zwykle do ich produkcji wykorzystuje się poliester lub nylon. Walizki wykonane z poliestru są doskonałym rozwiązaniem, jeśli planujemy lot samolotem i chcemy tylko przewieźć lekki bagaż. Natomiast walizki nylonowe wyróżnia wytrzymałość, a także wiele rozmaitych właściwości – bardzo dobry wybór dla osób, które chcą mieć wszystko pod kontrolą i nie martwić się, że materiał mógłby ulec rozerwaniu.

Walizki półtwarde – alternatywa

Alternatywą dla wszystkich są walizki półtwarde, czyli takie, które mają dość twarde ścianki i w sposób delikatny zabezpieczą całą zawartość. Wyróżnia je elastyczność, przez co możemy w takiej walizce upchnąć znacznie więcej przedmiotów. Wykonywane zwykle ze specjalnego rodzaju polietylenu. Ich przewagą jest to, że są wodoodporne. Do produkcji takich walizek wykorzystuje się też włókna poliestrowe, które są wzmacniane specjalną pianką.