Koszulki damskie – zadbaj o swoją garderobę

Koszulki damskie to podstawowy element kobiecej garderoby. Są efektowne, pozwalają na zachowanie odpowiedniej elegancji i swobody ruchów. Jednak, aby cały czas cieszyły nasze oczy i pozwalały wyglądać estetycznie, należy o nie odpowiednio dbać. Ważny jest również sposób, w jaki je przechowujemy. O czym należy pamiętać w pielęgnacji koszulek damskich?

Jak prać koszulki damskie?

Jeżeli chodzi o koszulki damskie to szczególnej uwagi wymagają klasyczne koszule wizytowe. To one najczęściej wybierane są jako element stroju do pracy i na ważne spotkania. Oczywiście pierwszym krokiem przed upraniem czy wyprasowaniem jakiegokolwiek ubrania jest zapoznanie się z zaleceniami producenta, gdyż każdy materiał wymaga innych temperatur i środków piorących.

Przykładowo koszulki wykonane z jedwabiu i innych delikatnych tkanin należy prać wyłącznie ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka piorącego. Z kolei koszule bawełniane mogą być prane w pralce, na wysokich temperaturach z detergentem o właściwościach wybielających. Producenci koszul zazwyczaj zalecają mniejsze obroty przy wirowaniu i suszenie koszul w stanie rozwieszonym, co pozwoli uniknąć ryzyka odkształcenia się ubrania.

koszulka damska - t-shirt z nadrukiem
koszulka damska – t-shirt z nadrukiem

Jak prasować koszulki damskie?

Prasowanie koszulek to prawdziwe wyzwanie, szczególnie jeśli robi się to pierwszy raz. Dla ułatwienia warto prasować koszule, które jeszcze są lekko wilgotne. Można też materiał delikatnie spryskać wodą lub użyć opcji parowania, jeżeli żelazko taką posiada. Przed rozpoczęciem prasowania należy ustawić temperaturę zalecaną przez producenta. W przypadku bardzo delikatnych tkanin lub koszul z haftowanymi elementami można prasować przez dodatkową warstwę materiału np. bawełnianą ściereczkę. Jeżeli materiał prasujemy bezpośrednio warto wpierw sprawdzić na niewielkim kawałku koszuli czy żelazko nie jest za gorące i nie zniszczy materiału, haft zaś prasować na drugiej stronie, aby się nie odkształcił.

Prasowanie koszuli zaczyna się od kołnierza, później prasuje się mankiety i rękawy. Następnie prasuje się plecy koszuli, a na końcu przód.

Koszulki wykonane z ciemnego materiału warto prasować na lewej stronie, pozwoli to uniknąć mało estetycznego błyszczenia się materiału.

Najtrudniej wyprasować koszule z dodatkowymi elementami ozdobnymi takimi jak żaboty czy falowane poły i mankiety. To właśnie te elementy powinny być prasowane w pierwszej kolejności. Prasowanie ich na końcu może spowodować, że pozostałe elementy koszuli będą się gniotły i konieczne będzie ponowne prasowanie ubrania.

W jaki sposób przechowywać koszule?

Koszule najlepiej przechowywać powieszone na drewnianych, wyprofilowanych wieszakach. Pozwoli to uniknąć ich ponownego prasowania przed nałożeniem. Wieszaki drewniane są najlepsze z uwagi na to, że ładnie utrzymują kształt koszuli i nie odkształcają jej. Koszula przed włożeniem do szafy powinna zostać zapięta na kilka guzików. To z kolei spowoduje, że nie będzie się ześlizgiwała z wieszaka i gniotła, gdy szukamy w szafie odpowiedniego ubrania.